Az internet korlátozása nem egyedülálló jelenség a világban. A blogok, a videomegosztó programok és az interaktív hírportálok az internetet cenzúrázó országok legfőbb ellenségei. Pakisztánban a Mohammed prófétán gúnyolódó rajzokat tették elérhetetlenné, Lukasenkónak az ellenzéki honlapok nem tetszettek, Szíriában a Facebook közösségi oldal verte ki a biztosítékot.
Ahol politikai vagy vallási alapon áll fenn a cenzúra, ott a Web 2.0-ás szolgáltatások gyakorlatilag mind megfigyelés alatt állnak, vagy teljesen elérhetetlenek: blogmotorok, videómegosztó-oldalak, interaktív hírportálok vagy lexikonok válnak első körben kirekesztetté, mivel a webes tartalmak felügyelete esetükben a legkomplikáltabb.
Az RSF.org 13 államot nevez meg „az internet ellenségeként”; ebből 9 ázsiai ország, mellettük Fehéroroszország, Tunézia, Egyiptom és Kuba szerepel még a listán.
A pakisztáni kormány 2006 februárjában azonnal letiltatta az elérési útvonalait azoknak a Dániában készült képregény-rajzoknak, amelyek gúnyt űztek Mohammed prófétából - egyszersmind utasították a rendőrséget, hogy aki megosztja, elérhetővé teszi e képek valamelyikét, a Korán szerint istenkáromlásért halállal büntetendő. Alig egy hónappal később, 2006 márciusában, a fehéroroszországi elnökválasztások idején „rejtélyes módon” két hétre elérhetetlenné váltak az ottani ellenzéket támogató weblapok. Lukasenko győzelmét követően aztán valahonnan, valahogyan mégis előkerültek. Szíriában pár hete az Asszad-kormányzat betiltotta a Facebook közösségi oldal elérését, mondván: az lehetőséget teremt izraeliek számára a szír közösségekbe való beépülésre.
Iránban magas az internetfelhasználók aránya, ám a Mahmud Ahmadinedzsad hatalomra lépése óta élő szigorú cenzúra miatt számos blogger, internetes lázadó ül iráni börtönökben. Amikor 2006 vége felé szexjelenetek bukkantak föl az egyik legismertebb iráni szappanopera-sztárról, végleg betiltották a YouTube-ot.
Forrás: FIGYELŐNET
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment